Jégkorong

A jégkorong olyan sport, amelyet két csapat játszik a jégen. A játékosok korcsolyát viselnek a lábukon, és nagyon nagy sebességgel tudnak korcsolyázni a jégen. A kezükben hokiütők vannak, amelyekkel a korongot a jégen tolják, lövik vagy passzolják. A játékosok a korongot a hálóba lőve szereznek gólt; a kapusok megpróbálják megállítani őket. Minden csapatban egyszerre hat játékos játszik, de egy egész csapatban több mint 20 játékos van. Minden csapatban egyszerre 2 védő, 3 csatár és egy kapus van a jégen. Ha egy játékos megszegi a szabályt, a játékvezető büntetést fúj, és a játékosnak 2-4 percig a büntetőpadon kell ülnie. Amíg a játékos a büntetőpadon ül, a csapatának nélküle kell játszania, és kevesebb játékos van a jégen, amíg a büntetés véget nem ér.

A jégkorong nagyon ismert és népszerű Kanadában, Oroszországban, Svédországban, Finnországban, a Cseh Köztársaságban, az Egyesült Államokban, Lettországban és Szlovákiában. A világ legjobb játékosainak többsége a National Hockey League-ben (NHL) játszik, amelynek 31 csapata van az Egyesült Államokban és Kanadában. Ezeket a csapatokat 2 konferenciára és 4 divízióra osztják. Az alapszakaszban 82 mérkőzést játszanak. Minden csapat körülbelül 3-szor találkozik egymással. Az év végén megpróbálják megnyerni a Stanley Kupát. Egy másik népszerű jégkorongliga a Kontinentális Jégkorongliga (KHL), amelynek csapatai Oroszországban, Kazahsztánban, Lettországban, Fehéroroszországban, Szlovákiában, Kínában és Horvátországban vannak. Észak-Amerikában a nők a kanadai női jégkorongligában és a nyugati női jégkorongligában játszanak. Észak-Amerikában és Európában a férfi hoki sokkal népszerűbb, mint a női hoki. Az olimpiai játékokon és a világbajnokságokon a férfiak és a nők egyaránt jégkorongoznak. A jégkorong a 19. században kezdődött Kanadában. Kétféle büntetés létezik: A nagy és a kisbüntetés. A minor a fő, amelyet a játékvezető a mérkőzés során fúj, és a játékosoknak két percre a büntetőpadra kell menniük. A főbüntetés akkor jár, ha a játékosok összeverekednek egymással, vagy ha valaki valami nagyon veszélyes dolgot tett. A legtöbbször a játékosokat kirúgják a meccsről, de verekedés esetén csak 5 percet kapnak a büntetőpadon. A National Hockey League-ben (NHL) négy játékvezető van. Két vonalbíró és két vezetőbíró. Csak a vezetőbírók ítélhetnek büntetést. Őket a karjukon lévő narancssárga karszalagról lehet felismerni. A főcsoportban a mérkőzést három 20 perces periódusra osztják. A kisebb bajnokságban az egyes kategóriák esetében az idő eltérő lehet. Az egyes periódusok a kezdőrúgás után kezdődnek. A face-off az, amikor a két csapat a face-off kör körül helyezkedik el. Ezután a játékvezető bedobja a korongot a középen játszó játékosok közé. 6 különböző pozíció van: center, jobbszélső, balszélső, jobb védő, bal védő és kapus. A játék bármelyik játékvezető sípszava után véget ér. A sípszó után az idő megáll. Minden csapatnak maximum 20 játékosa lehet, beleértve a két kapust, akiknek egy zónát kell védeniük. Minden csapatnak egy csapatkapitánya és két vagy három játékvezető-helyettese van. A jég három zónára van felosztva. Mindegyik zónát vonalak jelölik. A középső zóna két kék vonal között van, a csapatzónák pedig az egyik kék vonal és a jég vége között. A vonalbíró két okból sípolhat: jegelés és offside. Jegesedés az, amikor egy játékos a korongot a zónába dobja, mielőtt az átlépi a piros vonalat (középvonalat), az offside pedig az, amikor egy játékos belép a zónába, mielőtt az, akinél a korong van, belépne vele.

Egy jégkorong meccsZoom
Egy jégkorong meccs

Kérdések és válaszok

K: Mi az a jéghoki?

V: A jégkorong egy olyan sport, amelyet két csapat játszik a jégen. A játékosok korcsolyát viselnek, és hokiütőkkel tolják, lövik vagy passzolják a korongot a jégen, hogy gólokat szerezzenek az ellenfél kapusa ellen.

K: Hány játékos van mindkét csapatban?

V: Minden csapatban több mint 20 játékos van, és egyszerre hatan játszanak - két védő, három csatár és egy kapus.

K: Mi történik, ha egy játékos megszegi a szabályt?

V: Ha egy játékos megszegi a szabályt, a játékvezető büntetést fúj, és a játékosnak 2-4 percig a büntetőpadon kell ülnie, amíg a csapata nélküle játszik.

K: Hol népszerű a jégkorong?

V: A jégkorong nagyon ismert és kedvelt Kanadában, Oroszországban, Svédországban, Finnországban, a Cseh Köztársaságban, az Egyesült Államokban, Lettországban és Szlovákiában.

K: Melyek a jégkorong néhány profi ligája?

V: A National Hockey League (NHL) 32 csapattal rendelkezik Észak-Amerikában és Európában; a profi játékosok számára az egyik legjobb ligának számít. Emellett létezik még a Kontinentális Jégkorongliga (KHL), amelynek csapatai Oroszországban, Kazahsztánban, Lettországban Fehéroroszországban Szlovákiában Kínában és Horvátországban vannak; valamint a női jégkorongban a Kanadai Női Jégkorongliga és a Nyugati Női Jégkorongliga.

K: Mennyi ideig tart egy NHL-meccs?

V: Az NHL alapszakaszában a mérkőzések csapatonként 82 mérkőzésig tartanak; minden csapat körülbelül háromszor találkozik egymással ez idő alatt. Ennek az időszaknak a végén megpróbálják megnyerni a Stanley Kupát.

K: Milyen pozíciókat lehet felvenni egy jégkorongmérkőzés során?

V: 6 különböző pozíciót lehet elfoglalni egy jégkorongmérkőzés során - center , jobbszélső , balszélső , jobb védő , bal védő , kapus .