NHL-rájátszás

A Stanley Kupa rájátszása egy kieséses rendszerű torna a National Hockey League-ben.

A Stanley Kupa megnyeréséhez egy csapatnak 16 rájátszásbeli mérkőzést kell megnyernie, mind a 4 fordulóban 4-et.

A rájátszás 4 fordulóból áll. Minden forduló egy best-of-seven sorozat. Ez azt jelenti, hogy legfeljebb hét mérkőzést játszanak, amíg az egyik csapat 4 mérkőzést meg nem nyer. Az első három fordulóban dől el, hogy az egyes konferenciákból melyik csapat jut tovább az utolsó fordulóba. Az utolsó fordulót Stanley Kupa-döntőnek hívják. Ennek a mérkőzéssorozatnak a győztese lesz az NHL és a Stanley Kupa győztese.

A rájátszás első fordulója a konferencia negyeddöntője. Minden konferenciában négy mérkőzésre kerül sor. Az első forduló győztesei jutnak tovább a második fordulóba. A harmadik forduló a konferencia döntő. Az egyes konferenciákból (keleti és nyugati konferencia) megmaradt két csapat játszik egymással. A konferenciabajnokok jutnak a Stanley Kupa döntőjébe.

Az első három fordulóban a magasabb helyen kiemelt csapat rendelkezik a hazai jég előnyével. A Stanley Kupa döntőjében ez a jobb alapszakasz-mérleggel rendelkező csapaté lesz. A hazai pálya előnyét élvező csapat rendezi az 1., 2., 5. és 7. mérkőzést, míg az ellenfél a 3., 4. és 6. mérkőzést (az 5-7. mérkőzéseket "szükség esetén" játsszák).

Ellentétben az alapszakasz mérkőzésekkel, amelyeken a hosszabbításhoz módosított formátumban játszanak (3 korcsolyázó és egy kapus oldalanként), a rájátszás mérkőzésein a szokásos csapatok játszanak (5 korcsolyázó és egy kapus oldalanként), és mindegyiket "hirtelen halál" vagy "aranygól" formátumban játsszák - a hosszabbításban először betaláló csapat nyer.

Történelem

Az 1993-94-es szezon előtt a stílus teljesen más volt. A ligát négy divízióra osztották, és minden divízióban a legjobb négy csapat jutott be a rájátszásba. Továbbá ahelyett, hogy a legjobb csapat a konferencia 8. helyezettjével játszott volna, az első helyezett csapat a divízió negyedik helyezettjével, a második helyezett pedig a harmadik helyezett csapatával játszott. A második fordulóban minden divízió két győztes csapata egymás ellen játszott a divíziós bajnokságért. Az egyes konferenciák divíziógyőztesei a harmadik fordulóban egymással játszottak a Stanley-kupa-döntőbe jutás jogáért. Az amerikai jégkorongligában még mindig ezt a stílust használják a rájátszás csapatainak kiválasztására.

Kérdések és válaszok

K: Mit jelent a Stanley Kupa rájátszása?

V: A Stanley Kupa rájátszása egy kieséses torna a National Hockey League-ben. A Stanley Kupa megnyeréséhez egy csapatnak 16 rájátszásbeli mérkőzést kell megnyernie, mind a 4 fordulóban 4-et.

K: Hány fordulóból áll a rájátszás?

V: A rájátszásban négy forduló van. Minden forduló egy best-of-seven sorozat, ami azt jelenti, hogy legfeljebb hét mérkőzést játszanak, amíg az egyik csapat négyet meg nem nyer belőlük.

K: Hogy hívják a rájátszás első fordulóját?

V: A rájátszás első fordulóját konferencia-negyeddöntőnek hívják, és konferenciánként négy mérkőzésből áll.

K: Mi történik az egyes fordulókban megnyert mérkőzések után?

V: Miután minden fordulóban megnyertek egy mérkőzést, a csapatok továbbjutnak a következő fordulóba, amíg el nem érik a Konferencia-döntőt vagy a Stanley Kupa-döntőt.

K: Kinek van hazai jégelőnye az első három fordulóban?

V: Az első három fordulóban a magasabb helyen kiemelt csapat rendelkezik hazai jégelőnnyel.

K: Kinek van hazai jégelőnye a Stanley Kupa döntőjében? V: A Stanley Kupa döntőjében a jobb alapszakasz-mérleggel rendelkező csapaté a hazai pálya előnye.

K: Hogyan működik a hosszabbítás a rájátszás mérkőzésein az alapszakasz mérkőzéseihez képest? V: Ellentétben az alapszakasz mérkőzésekkel, amelyeken a hosszabbítás módosított formában zajlik (3 korcsolyázó és kapus egy oldalon), a rájátszás mérkőzésein a rendes csapatok (5 korcsolyázó és kapus egy oldalon) és mindegyiket hirtelen halál formátumban játsszák.