Kupang

Kupang Kelet-Nusa Tenggara tartomány fővárosa Indonézia délkeleti részén.

A város Nyugat-Timorban, Timor szigetén található, lakossága 2012-ben 450 000 főre becsülték. Körülveszi (de különálló) Kupang rezidenciája, amelynek lakossága 2009-ben 394 173 főre becsülték. Ez a legnagyobb város és kikötő Timor szigetén.

Kupang gazdasága elsősorban a cementiparon és a forgalmas kikötőből származó áruk exportján és importján alapul. Kupang El Tari repülőtere (IATA-kód: KOE) a városközponttól keletre, mintegy 8 km-re található. Kelet-Nusa Tenggara fővárosaként Kupang közlekedési és közigazgatási kapcsolatai kiterjedtek az elszigetelt szigetekkel.

Történelem

A portugál és holland gyarmati korszakban fontos kikötő és kereskedelmi pont volt. A városban romok és maradványok utalnak a gyarmati jelenlétre.

A város a huszadik század elején az Európa és Ausztrália közötti hosszú távú repülőjáratok fontos leszálló- és tankolóhelye volt. A kelet-timori konfliktus idején fontos helyszín volt az indonéz hadsereg és a milícia számára. A Kupang körüli táborok szintén jelentős hatással voltak a városra.

1962-ben megalapították a Nusa Cendana Egyetemet, és a város mind az oktatás, mind gazdaságilag fontossá vált.

1967-ben a várost a Kupangi Egyházmegye székhelyévé tették. Az egyházmegyét 1989-ben Kupangi Főegyházmegyévé emelték.

Kupang kikötője a 20. század elején.Zoom
Kupang kikötője a 20. század elején.

Timor rezidensének háza a 20. század elején.Zoom
Timor rezidensének háza a 20. század elején.

Kupang világítótorony és Sail Indonesia horgonyzóhely.Zoom
Kupang világítótorony és Sail Indonesia horgonyzóhely.

William Bligh

Kupang volt William Bligh végső célállomása, akit a Bounty elleni zendülés (1789) során egy nyitott csónakban sodródtak. A zendülés a Bounty fedélzetén körülbelül 30 tengeri mérföldre (56 km-re) történt Tofuától. William Bligh hadnagy a túlzsúfolt, 23 láb (7 m) hosszú nyitott csónakot egy 41 napos, epikus utazás során először Tofua, majd a nyugat-timori Kupang városáig navigálta, mindössze egy szextánssal és egy zsebórával felszerelve - térképek és iránytű nélkül. A távolságot 3618 tengeri mérföldként (6710 km) jegyezte fel. Útközben áthaladt a nehéz Torres-szoroson, és június 14-én kötött ki. Útjának egyetlen áldozata egy John Norton nevű legénységi tag volt, akit az első szigeten, Tofua szigetén, ahol partra akartak szállni, a bennszülöttek halálra köveztek.

William és Mary Bryant

Bligh kapitány útjának híre inspirálta egy csapat elítélt szökését az ausztráliai Sydney Cove büntetőtelepéről. A William Bryant vezette kilenc elítéltből és két gyermekből álló csoport ellopott egy kis fedetlen kormányhajót, és megszökött az ausztráliai Port Jacksonból. Tíz héttel később Kupangba érkeztek, miután 3254 tengeri mérföldet (6026 km) tettek meg, ami legalább olyan figyelemre méltó teljesítmény volt, mint Blighé, tekintve, hogy a csoportnak csak három tagja rendelkezett vitorlázási tapasztalattal.

Vitorlázás

Kupang az első kikötője az évente megrendezett Sail Indonesia rallynak, amely minden év júliusának vége felé kezdődik az ausztráliai Darwinban. 2006-ban mintegy 100 jacht vett részt a rallyn a világ minden tájáról. Kupangból a jachtok északra, Alorba indulnak, majd Indonézia különböző kikötőiben állnak meg körülbelül három hónapon keresztül, és végül Szingapúrban érnek célba.

Testvérvárosok

Kupangnak testvérvárosi kapcsolata van:

Kérdések és válaszok

K: Mi az a Kupang?

V: Kupang Kelet-Nusa Tenggara tartomány fővárosa Délkelet-Indonéziában.

K: Hol található Kupang?

V: Kupang Nyugat-Timorban, Timor szigetén található.

K: Mennyi a lakossága Kupangnak?

V: Kupang lakossága 2012-ben 450 000 főre becsülték.

K: Mire épül Kupang gazdasága?

V: Kupang gazdasága elsősorban a cementiparon és a forgalmas kikötőből származó áruk exportján és importján alapul.

K: Mi a neve Kupang repülőterének, és milyen messze van a városközponttól?

V: Kupang repülőterének neve Kupang El Tari, és körülbelül 8 km-re van a városközponttól keletre.

K: Mi a jelentősége Kupangnak mint Kelet-Nusa Tenggara fővárosának?

V: Kelet-Nusa Tenggara fővárosaként Kupang kiterjedt közlekedési és közigazgatási kapcsolatokkal rendelkezik az elszigetelt szigetekkel.

K: Mennyi a lakossága Kupang kormányzóságnak?

V: Kupang regenátus lakossága 2009-ben 394 173 főre becsülték, de Kupang várostól különálló.