Chepauk Stadion

A Chepauk Stadion (M. A. Chidambaram Stadium) egy krikettstadion Chennaiban, Indiában. A stadiont, amelyet leginkább Chepauk néven ismernek, 1916-ban alapították, és ez a legrégebbi folyamatosan használt krikettstadion az országban. Alternatív neve M. A. Chidambaramról, a BCCI korábbi elnökéről származik, a stadiont korábban Madras Cricket Club Ground néven ismerték. Ez a Tamil Nadu krikettcsapat és az indiai Premier League-ben szereplő Chennai Super Kings csapatának hazai pályája. Chepauk 1934. február 10-én adott otthont az első tesztmérkőzésnek, 1936-ban az első Ranji Trophy-mérkőzésnek, és 1952-ben az indiai krikettválogatott első tesztgyőzelmének Anglia ellen. Az 1986-ban Chepaukban rendezett India-Ausztrália mérkőzés volt a második döntetlenre végződött teszt a játék történetében. 2017. augusztus 19-ig 32 tesztnek, 21 ODI-nek és 1 T20I-nek adott otthont.

Crowd

A Chepauk közönsége köztudottan a legelismerőbbek közé tartozik az országban. A közönség állva tapsolt Saeed Anwarnak, miután 1997-ben az India ellen elért 194 pontos ODI-eredménye volt a valaha volt legmagasabb. A tömeg ismét elismerően nyilatkozott, amikor Pakisztán 1999-ben megnyert egy tesztmérkőzést, és a pakisztáni csapat tiszteletkört tett a nézők sportszerű viselkedésének elismeréseként.

A stadionban és a stadionban készült feljegyzések

India tartja a földön elért legmagasabb pontszám rekordját, amikor 2016-ban 759-7d futást ért el Anglia ellen. India tartja a legalacsonyabb pontszám rekordját a pályán, amikor Anglia mindössze 83 pontra korlátozta őket. Sunil Gavaskar (1018 futás) szerezte a legtöbb futást ebben a stadionban, őt követi Sachin Tendulkar (876 futás) és Gundappa Vishwanath (785 futás) a tesztekben. Anil Kumble (48 wicket) szerezte a legtöbb wicket ebben a stadionban, őt követi Kapil Dev (40 wicket) és Harbhajan Singh (39 wicket) a tesztek során.

A legmagasabb ODI-eredményt 1997-ben Pakisztán érte el itt, amikor 327-5-tel, India pedig 292-vel válaszolt, ami a harmadik legmagasabb eredmény itt. A második legmagasabb pontszám 299-8, amelyet India 2015. október 22-én Dél-Afrika ellen ért el, és amelyet India sikeresen megvédett. A negyedik legmagasabb eredmény az Ausztrália által Új-Zéland ellen elért 289-4. Yuvraj Singh szerezte itt a legtöbb futást, 255 futást ODI-kben. Mohammad Rafique szerezte a legtöbb gólt (14 gól), őt Ajit Agarkar követi, aki a legtöbb gólt szerző indiai krikettjátékos.

Figyelemre méltó események

• A Ranji Trophy első mérkőzését 1934. november 4-én rendezték a Madras és a Mysore között Chepaukban. Az első labdát a madrasi M J Gopalan dobta N Curtisnek.
  • India 1952-ben, a 24. mérkőzésén, Cheupakban aratta első tesztgyőzelmét Anglia ellen.
  • A krikett történetének második döntetlenre végződő tesztjét 1986-ban játszotta itt India és Ausztrália.
  • Sunil Gavaskar 1983-ban szerezte meg 30. századik tesztmérkőzésén elért századik találatát, amivel megdöntötte Don Bradman rekordját a legtöbb századik tesztkrikettben elért eredmények tekintetében.
  • Narendra Hirwani 1988 januárjában, a Nyugat-India ellen 61 futásért elért 8 wicketje a legjobb dobószám, amit egy indiai a Teszt-debütálásakor elért, és a harmadik legjobb összességében. 2014 decemberében ő volt az egyetlen indiai krikettjátékos, aki tíz vagy annál több kaput szerzett debütáló tesztjátékosként. Hirwani 136 futásért szerzett 16 kaput a mérkőzésen, ami rekordot jelent minden debütáló tekéző számára.
  • A pakisztáni Saeed Anwar 1997-ben 194 pontot ért el India ellen, ami akkoriban a legmagasabb ODI-eredmény volt.
  • 2004. október 15-én Shane Warne felülmúlta Muttiah Muralitharan 532 tesztkaput elért eredményét, és ezzel ő lett a legtöbb kaput szerző játékos.
  • Virender Sehwag 319 pontot szerzett Dél-Afrika ellen, a hazai sorozatban 2008 áprilisában, az első teszten a chennai M A Chidambaram Stadionban, miután mindössze 278 labdából elérte a 300-at, ami a leggyorsabb háromszázas évszázad a tesztek történetében. Donald Bradman és Brian Lara után Sehwag lett csak a harmadik ütőjátékos, aki két tripla századot ért el a tesztkrikettben. A mérkőzés harmadik napján 257 futást ért el, ami 1954 óta a legtöbb futást jelentette, amit egy ütőjátékos egy nap alatt egy tesztmérkőzésen elért.

Sachin Tendulkar több futást ért el Chepaukban, mint bármely más helyszínen Indiában: 876 futást kilenc teszt során 87,60-as átlaggal.

• 2001. március 22-én India 2 győzelemmel legyőzte Ausztráliát, és ezzel megszerezte a Border Gavaskar Trophy-t, miután India győzött Kalkuttában, ami véget vetett Ausztrália 16 meccses győzelmi sorozatának a tesztmérkőzéseken.
  • India 387/4-es eredménye az Anglia elleni első teszt negyedik inningjében, 2008 decemberében, a legmagasabb sikerű futáseredmény lett egy tesztmérkőzésen Indiában.
  • MS Dhoni lett az első indiai wicket keeper ütőjátékos, aki dupla századot szerzett az első teszt során 2013. február 22-26. között Ausztrália ellen, ami egyben a legmagasabb pontszám egy wicket keeper kapitánytól.
  • Karun Nair 303*-ot ért el a 2016. december 19-én az Anglia elleni 5. teszten a hazai sorozatban. India 759-7-es állással zárta a mérkőzést. Ő lett a 6. legfiatalabb ütőjátékos, aki 300 pontot ért el, és a 2. indiai (Virender Sehwag után), aki ezt elérte. Alastair Cook, az angolok kapitánya a 34. helyen ejtette el.

Kérdések és válaszok

K: Mi az a Chepauk stadion?

V: A Chepauk Stadion egy krikettstadion az indiai Chennaiban.

K: Mikor alapították a Chepauk stadiont?

V: A Chepauk stadiont 1916-ban alapították.

K: Mi a Chepauk Stadium alternatív neve?

V: A Chepauk Stadium alternatív neve M. A. Chidambaram Stadium.

K: Ki volt M. A. Chidambaram?

V: M. A. Chidambaram a BCCI korábbi elnöke volt.

K: Melyik krikettcsapatok játsszák hazai mérkőzéseiket a Chepauk Stadium stadionban?

V: A Tamil Nadu krikettcsapat és a Chennai Super Kings (Indian Premier League csapat) hazai mérkőzéseit a Chepauk Stadionban játssza.

K: Mikor rendezték meg a Chepauk Stadionban az első Ranji Trophy mérkőzést?

V: A Chepauk Stadion 1936-ban adott otthont az első Ranji Trophy mérkőzésnek.

K: Hány tesztnek, ODI-nek és T20I-nek adott otthont a Chepauk Stadion 2017. augusztus 19-ig?

V: 2017. augusztus 19-ig a Chepauk Stadion 32 tesztnek, 21 ODI-nek és 1 T20I-nek adott otthont.