Adolf Anderssen

Karl Ernst Adolf Anderssen (Breslau, 1818. július 6. - Breslau, 1879. március 13.) német sakkmester és matematikatanár. Az 1851 és 1868 közötti időszak nagy részében a világ legjobb játékosaként ismerték el.

Anderssen három nagy nemzetközi tornát nyert: az elsőt 1851-ben Londonban, majd 1862-ben Londonban és 1870-ben Baden-Badenben. Anderssen 1858-ban Paul Morphy ellen, 1866-ban pedig Steinitz ellen veszített mérkőzéseket, de szoros vereséget szenvedett. Sakkproblémákat is komponált. p16

Anderssen Európa legsikeresebb versenyjátékosa lett, az általa indított versenyek több mint felét megnyerte - köztük az 1870-es baden-badeni versenyt, amely a mai erős GM-versenyekhez hasonlítható. Utolsó sikerét 1877-ben Lipcsében aratta, ahol Zukertorttal egyenrangú második lett Paulsen mögött. Ekkor már majdnem 60 éves volt.

Még mindig híres a briliáns, áldozatos támadójátékáról, különösen a "Halhatatlan játékban" (1851) és az "Örökzöld játékban" (1852). Emellett az egyik legszimpatikusabb sakkmester volt, és a játék idősebb államférfija lett, akihez mások tanácsért vagy döntőbíráskodásért fordultak.

A státusza

Anderssen soha nem volt világbajnok, mert "még nem létezett a formális bajnokság fogalma, vagy az az eszköz, amellyel elnyerhető... A világbajnokságot Wilhelm Steinitz (1836-1900) alkotta meg... Az első világbajnoki mérkőzésre 1886-ban került sor"... Szintén: "Wilhelm Steinitz... volt az első személy, aki használta a világbajnoki címet...".

Matematikus

Anderssen matematikatanár volt Breslauban (ma Wroclaw). Körülbelül 1862-ben lett professzor, és 1865 januárjában megkapta a PhD és MA tiszteletbeli fokozatokat. Ezek a kitüntetések nem a sakkozásért jártak, de pályafutásának tanári részéről nem sokat tudunk.

Kérdések és válaszok

K: Ki volt Karl Ernst Adolf Anderssen?

V: Karl Ernst Adolf Anderssen német sakkmester és matematikatanár volt, akit 1851 és 1870 között sokáig a világ legjobb játékosának ismertek el.

K: Milyen versenyeket nyert?

V: Három nagy nemzetközi tornát nyert - az elsőt 1851-ben Londonban, majd 1862-ben Londonban és 1870-ben Baden-Badenben.

K: Vesztett valaha is mérkőzést?

V: Igen, 1858-ban Paul Morphy ellen, 1866-ban pedig Steinitz ellen vesztett mérkőzéseket.

K: A sakkozáson kívül milyen más tevékenységéről volt ismert Anderssen?

V: Sakkfeladatokat is komponált.

K: Mennyire volt sikeres Anderssen a versenyjátékban?

V: Ő lett Európa legsikeresebb versenyjátékosa, az általa indított versenyek több mint felét megnyerte - köztük az 1870-es baden-badeni versenyt, amely a mai erős GM-tornákhoz hasonlítható.

K: Miről híres Anderssen ma?

V: Ma is híres briliáns, áldozatos támadójátékáról, különösen a "Halhatatlan játszmában" (1851) és az "Örökzöld játszmában" (1852).

K: Hogyan tekintettek rá mások életében?

V: Mások úgy tekintettek rá, mint a játék idősebb államférfijára, akihez tanácsért vagy döntőbíráskodásért fordultak.