Floorball

A floorball a jégkoronghoz hasonló beltéri csapatsport. A floorballt általában tornatermekben játsszák kis műanyag labdákkal és speciális hokiütőkkel. A floorballban alapvetően öt játékos van ütőkkel és egy kapus, különösebb felszerelés nélkül. A kapusnak csak speciális meze és sisakja van. A floorball manapság nagyon népszerű.

A floorballt az Egyesült Államokban találták fel, de az 1970-es évek óta Svédországban a legnépszerűbb. Népszerűsége gyorsan átterjedt Finnországba és Svájcba, de más szabályokkal. Svájcban például a kapus használhatott botot. 1986-ban megalakult a Nemzetközi Floorball Szövetség (IFF), és a szabályok is egységesek lettek.

A floorballt egy tornateremben játsszák egy 40x20 méteres területen, amelyet 50 centiméter magas deszkák határolnak. Az alakzatok nagyon hasonlítanak a jégkoronghoz. Mindkét csapat 3 támadóval, 2 védővel és egy kapussal játszik. Akkor cserélhetnek, amikor csak akarnak. A floorballt általában 3x20 percig játsszák 15 perces szünetekkel. Ez csak férfiaknak és nőknek szól. A juniorok mérkőzésein az idő más. A floorball kontakt sport, így a játékosok a testükkel játszhatnak, de vannak korlátai. A kapus nem használhat ütőt, de a labdát a testével kezelheti. A mezőnyjátékosok nem üthetik a labdát a kezükkel vagy a fejükkel, és nem ugorhatnak. A kapus minden testrészével megütheti a labdát, és 3 másodpercig tarthatja azt. A floorballban egy játékos 2 percre kizárható, ha megszegi a szabályokat.

A jelenleg legerősebb ligák Svédországban, Finnországban, Svájcban és a Cseh Köztársaságban találhatók.

Az IFF floorball világbajnokságot szervez. Minden évben más országban rendezik meg, és a férfi és a női verseny is váltakozva zajlik.

Kérdések és válaszok

K: Mi az a padlógolyó?

V: A floorball a jégkoronghoz hasonló, fedett termekben űzhető csapatsport. Általában tornatermekben játsszák kis műanyag labdákkal és speciális hokiütőkkel.

K: Hány játékos van egy-egy csapatban?

V: Minden csapatban öt játékos van ütőkkel és egy kapus, különösebb felszerelés nélkül. A kapusnak csak egy speciális mez és sisak van.

K: Hol találták fel a floorballt?

V: A floorballt az Egyesült Államokban találták fel, de az 1970-es évektől kezdve Svédországban vált a legnépszerűbbé. Népszerűsége gyorsan átterjedt Finnországba és Svájcba, de más szabályokkal.

K: Mekkora a floorball játéktér?

V: A floorball játéktere 40x20 méteres, 50 centiméter magas deszkákkal határolt terület.

K: Vannak-e érintkezési szabályok a floorballban?

V: Igen, a floorball kontakt sport, tehát a játékosok a testükkel játszhatnak, de vannak korlátai. A kapus nem használhat botot, de a labdát a testével kezelheti. A mezőnyjátékosok nem üthetik meg a labdát a kezükkel vagy a fejükkel, és nem ugorhatnak. A kapus minden testrészével megütheti a labdát, és 3 másodpercig tarthatja azt. A floorballban egy játékos 2 percre kizárható, ha megszegi a szabályokat.

K: Mely országoknak van erős floorball-bajnoksága?

V: A jelenleg legerősebb ligák Svédországban, Finnországban, Norvégiában, Svájcban és a Cseh Köztársaságban vannak.

K: Az IFF szervez floorball világbajnokságot?

V: Igen, az IFF minden évben szervez floorball-világbajnokságot, amelyet felváltva rendeznek meg egy másik országban a férfiak és a nők között.